(044) 486–71–56 – Пряма телефонна лінія для допомоги жителям Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської областей та з питань діяльності Міністерства юстиції і підпорядкованих органів.         0–800–213–103 – телефонний номер системи безоплатної правової допомоги для людей, які зазнали кримінального або адміністративного переслідування. Дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні.         «Гаряча» телефонна лінія для працівників органів юстиції АР Крим. Звертатися можна за телефоном: (044) 486-71-56.         До уваги неурядових організацій, вищих навчальних закладів та інших установ! Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини розроблено анкету для осіб, постраждалих внаслідок порушення їх прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Російською Федерацією на окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також у Донецькій та Луганській областях України, та методичні рекомендації для її заповнення.         До уваги осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини! У зв'язку зі змінами, внесеними до Правила 47 Регламенту Європейського суду з прав людини, з 01 січня 2016 року було оновлено формуляр заяви та пояснювальну нотатку для його заповнення. З вказаними документами Ви можете ознайомитись у рубриці «Захист інтересів держави в Європейському суді» на офіційному сайті Міністерства юстиції України
Розпочав роботу новий сайт Міністерства юстиції України >>
Міністр юстиції України Петренко Павло Дмитрович
Петренко Павло Дмитрович
Міністр юстиції України

27.06.2007. 47 мільйонів нотаріальних квот – не замало?(1+1)

Між нотаріусами та Мін’юстом виникла певна конфліктна ситуація. Невдоволення виникло, коли Мін’юст взявся визначати граничну кількість ліцензій на право надання нотаріальних послуг.

Міністру юстиції причини обурення незрозумілі, і він твердить, що керувався винятково українськими законами.

По суті непорозуміння між нотаріусами і Мін’юстом спробував розібратися кореспондент телеканалу «1+1».

Автор: Усе почалося з травневого наказу Міністра юстиції про затвердження граничної кількості приватних нотаріусів. До останнього часу їх було 3,5 тисячі, а після наказу планка підскочила до 38 тисяч.

Здавалося б, нічого поганого – десятикратне збільшення. Але приватні нотаріуси побачили в документі ущемлення своїх прав. Якщо хтось хоче відкрити нотаріальну контору, і виявиться першим після встановленої квоти, то він уже не зможе займатися професійною діяльністю, вважають вони.

Ірина Бережна, приватний нотаріус: Своїм наказом Міністр встановив граничну чисельність нотаріусів в нотаріальних округах. Таким правом він обмежив ці права людини на вільний доступ до професії. Таким чином, міністр перевищив свої повноваження. На що він не мав жодного права. Звідки взялася саме ця цифра, ніхто не має жодного пояснення. Чому саме 38 тисяч, а не 50 або 35.

Автор: Першими на сполох забили потенційні нотаріуси і один з київських районних судів за їхнім позовом призупинив дію міністерського наказу. Нотаріуси кажуть, що після такої ухвали Міністр погрожував суддям звільненням.

КОМЕНТАР ПРЕС-СЛУЖБИ МІН’ЮСТУ: На жаль, автор сюжету уникнув оприлюднення думки самого Міністра юстиції з приводу звинувачень про так званий «тиск» на суддів. Зокрема, в інтерв’ю кореспонденту «1+1» Олександр Лавринович назвав не просто брудними, а й безглуздими такі звинувачення. Міністр наголосив, що не було жодного сенсу тиснути на будь-кого, оскільки ніщо не заважало Міністру юстиції видати наступний наказ щодо розширення нотаріальних квот, а за потреби й наступний – аж до тих пір, поки ініціатори позову не зрозуміли б марність своїх зусиль залишити приватний нотаріат у ситуації жорсткого обмеження та корупційного регулювання. З цієї причини, зазначив Міністр, не тільки не було сенсу тиснути на когось, Міністр навіть не давав доручення про апеляційне оскарження даного судового рішення.

«У той же день, коли я отримав ухвалу суду про зупинення дії одного наказу Мін’юсту, я віддав доручення готувати наступний наказ, в якому кількість нотаріальних квот була збільшена вже не в 10, а в 100 разів», - сказав Міністр.

Автор: Останнім часом тема тиску на суддів стала настільки звичною, що кожен подібний випадок вже не викликає громадського резонансу.

Василь Онопенко, голова Верховного Суду України: 13 червня цього року Пленум Верховного Суду прийняв відповідну постанову, яка є просто революційною. Я прошу ознайомитися вас з нею. В ній забороняється депутатам вмішуватися у конкретні справи, брати на контроль розгляд справи в судах, і багато деяких інших положень в цій постанові зазначено.

Автор: Міністр Олександр Лавринович відкидає усі звинувачення у тиску на суддів. Каже, діяв у межах своїх повноважень, законів не порушував, а квоту встановлював, виходячи з потенційної кількості майбутніх приватних нотаріусів. Він не очікував такої бурхливої реакції на начебто позитивний наказ.

Олександр Лавринович, Міністр юстиції: Якщо 1999 року, відповідно до Указу Президента України, було встановлено обмеження на доступ до нотаріальної професії, це нормально. Так? А коли я своїм наказом – до речі Указ Президента передбачає право Міністра юстиції на перегляд квот – фактично зняв ці обмеження, то цим обмежив доступ? Вам не здається, що це з точністю до навпаки?

Я вчора підписав новий наказ, і тепер кількість цих квот збільшена в 100 разів. Тобто тепер кількість тих, хто теоретично може стати нотаріусом, більша, ніж кількість людей з юридичною освітою.

Автор: Лавринович підозрює супротивників його наказів у намаганні зберегти власні інтереси і уникненні конкуренції. Він каже, що у разі призупинення судом чергового наказу, видасть новий. І може дозволити кількість можливих приватних нотаріусів до 47 мільйонів...