(044) 486–71–56 – Пряма телефонна лінія для допомоги жителям Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської областей та з питань діяльності Міністерства юстиції і підпорядкованих органів.         0–800–213–103 – телефонний номер системи безоплатної правової допомоги для людей, які зазнали кримінального або адміністративного переслідування. Дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні.         «Гаряча» телефонна лінія для працівників органів юстиції АР Крим. Звертатися можна за телефоном: (044) 486-71-56.         До уваги неурядових організацій, вищих навчальних закладів та інших установ! Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини розроблено анкету для осіб, постраждалих внаслідок порушення їх прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Російською Федерацією на окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також у Донецькій та Луганській областях України, та методичні рекомендації для її заповнення.         До уваги осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини! У зв'язку зі змінами, внесеними до Правила 47 Регламенту Європейського суду з прав людини, з 01 січня 2016 року було оновлено формуляр заяви та пояснювальну нотатку для його заповнення. З вказаними документами Ви можете ознайомитись у рубриці «Захист інтересів держави в Європейському суді» на офіційному сайті Міністерства юстиції України
Розпочав роботу новий сайт Міністерства юстиції України >>
Міністр юстиції України Петренко Павло Дмитрович
Петренко Павло Дмитрович
Міністр юстиції України

12.07.2007. Записати дитину на ’’чужого дядю’’ (33-й канал)

Завдяки новим правилам реєстрації новонароджених матерям не потрібно буде обманювати себе та державу.

Через те, що чоловік і жінка вчасно не оформляють розірвання шлюбів, страждають новонароджені діти. Адже, за новими правилами, якщо після розірвання шлюбу не пройшло 10 місяців і в жінки народилася дитина, то батьком цієї дитини запишуть не справжнього, а колишнього чоловіка. У зв’язку з цим виникає багато питань у матерів, які прийшли реєструвати новонароджену дитину з громадянським чоловіком. Подружжя обурюється, що дитину записують не на біологічного батька, а на колишнього чоловіка.

Або жінки починають викручуватися і записувати свою дитину на «чужого дядю», не знаючи, що потім за цього «дядю» треба буде все життя триматися, адже він вважається батьком дитини і при виїзді на відпочинок чи на ПМЖ за кордон треба буде шукати його, аби той дав дозвіл на виїзд. І так кожного разу... В зв’язку з цим Катерина Артеменко, спеціаліст 1-ї категорії відділу реєстрації новонароджених Вінницького РАЦСУ, пояснила:

– До квітня 2007 року ми мали право робити трикутник: приходили мама, батько дитини і колишній чоловік. Останній пише відмову від дитини (бо вона дійсно не його), новий чоловік пише визнання батьківства. Або якщо біологічного батька немає, то матір записується як одиночка. Тепер же, якщо не пройшло 10 місяців, ми не зможемо записати жінку як одиночку.

Був випадок, коли не пройшло 10 місяців, і ми, за законом, маємо записати дитину на колишнього чоловіка, і хоча був біологічний батько, але вони не могли знайти колишнього. Довелося подружжю звертатися до суду, який виніс рішення, що встановлений факт батьківства на біологічного батька.

– Скільки часу дається батькам на вирішення таких проблем?

– Позовна давність з боку матері обмежена строком всього на 1 рік. А з боку батька обмежень немає. Навіть коли дитині буде 50 років, батько може подати до суду, що це не його дитина. А от вирішувати питання можна протягом року після народження дитини, потім справою дитини займаються органи опіки і піклування.

– Певно, виникають питання у колишнього чоловіка, мовляв, з дружиною вже розлучився, а чого це знову з нею йти до загсу…

– Дійсно, таке трапляється, коли з моменту розлучення не пройшло 10 місяців. Але більшість пар все-таки цивілізовано вирішують проблеми. Хоча інколи дружина навіть платить гроші колишньому чоловікові, щоб той прийшов і відмовився від дитини. А був випадок, коли колишній чоловік хотів пожаліти свою дружину і зібрався записувати чужу дитину на себе, вже оформили всі документи. А тут йому щось перемкнуло, він забирає паспорт і тікає.

– Але траплялись і благородні вчинки, – долучається до розмови Олена Дацюк, головний спеціаліст відділу, – колишній чоловік вирішив виручити дружину і записав дитину на себе. Ми його попереджали, що тепер він несе повну відповідальність перед законом за дитину і що дружина може на нього, нерідного батька, подати на аліменти. Але він посміхнувся і сказав: «Всі ми люди і маємо допомагати один одному». А от інша жінка записала дитину на свого колишнього чоловіка, все доводила, що навіть не знає, де він, а потім взяла і подала на аліменти. То цей чоловік прибігав, розбирався, як могли записати на нього не його дитину. Ми йому пояснили, що ви, мовляв, вчасно не розлучилися.

– Як можна у такому випадку відмовитись від нерідної дитини?

– Звернутись до суду, який визнає, що чоловік не є батьком, і ми виключаємо відомості про батька з документів. Принагідно хочемо попередити матерів, які після розлучення взяли дівоче прізвище, а 10 місяців ще не пройшло, що вони повинні шукати колишнього чоловіка, аби він відмовився.

– А якщо його не можна знайти, або він не приходить, як реєструвати дитину?

– Потрібно звертатись в органи опіки і піклування, які виносять рішення про присвоєння дитині прізвища матері. Радимо заздалегідь приходити у наш відділ і консультуватися щодо реєстрації дітей при особливих ситуаціях. А то трапляється, прибігають батьки після консультації у юристів загального профілю, починають вимагати, сваритися, доводити, що тільки вони праві, і все. Головне – вчасно оформляти усі документи, адже мова йде про ваше спокійне життя і майбутнє дитини.

Інтерв’ю провела Ірина ЯРОШИНСЬКА