(044) 486–71–56 – Пряма телефонна лінія для допомоги жителям Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської областей та з питань діяльності Міністерства юстиції і підпорядкованих органів.         0–800–213–103 – телефонний номер системи безоплатної правової допомоги для людей, які зазнали кримінального або адміністративного переслідування. Дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні.         «Гаряча» телефонна лінія для працівників органів юстиції АР Крим. Звертатися можна за телефоном: (044) 486-71-56.         До уваги неурядових організацій, вищих навчальних закладів та інших установ! Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини розроблено анкету для осіб, постраждалих внаслідок порушення їх прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Російською Федерацією на окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також у Донецькій та Луганській областях України, та методичні рекомендації для її заповнення.         До уваги осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини! У зв'язку зі змінами, внесеними до Правила 47 Регламенту Європейського суду з прав людини, з 01 січня 2016 року було оновлено формуляр заяви та пояснювальну нотатку для його заповнення. З вказаними документами Ви можете ознайомитись у рубриці «Захист інтересів держави в Європейському суді» на офіційному сайті Міністерства юстиції України
Розпочав роботу новий сайт Міністерства юстиції України >>
Міністр юстиції України Петренко Павло Дмитрович
Петренко Павло Дмитрович
Міністр юстиції України

05.02.2013. «БТІти чи не БТІти: скільки часу займе нова процедура угод з нерухомістю» ("Контракти")


З першого дня 2013 року українців позбавили необхідності спілкування з БТІ. Для оформлення угод купівлі-продажу нерухомості достатньо звернутися до нотаріуса, який самостійно внесе необхідні дані до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, після чого покупець стане повноправним власником.

Майже кожен житель України хоч раз у житті стикався з необхідністю переоформлення права власності на нерухомість. Багато хто з нас успадковував квартиру, хтось ставав власником житла в новому мікрорайоні, хтось радів купівлі заміського будинку в мальовничому місці. При цьому в багатьох придбання квадратних метрів асоціюється із тривалою та клопіткою процедурою оформлення права власності. Із чергами в БТІ, які починаються біля дверей конкретного кабінету, а закінчуються поза будівлею. З кількома тижнями, а в окремих випадках і місяцями життя, витраченими на оформлення різних документів, які згодом дають право гордо йменувати себе власником.

Тепер про десять кіл оформлення права власності нерухомості в БТІ можна згадувати, як про страшний сон, оскільки з 1 січня 2013 року реєстрацію угод із нерухомістю здійснюють за спрощеною процедурою.

Донедавна людина, яка купувала квартиру або будинок, мала спочатку звернутися до нотаріуса для укладання договору купівлі-продажу (при цьому укладанню договору передує збирання продавцем пакета документів, необхідних для нотаріального посвідчення договору), після чого нотаріус засвідчував договір і реєстрував його в Державному реєстрі правочинів. Після цього покупець мав зареєструвати своє право власності в БТІ. Слід зазначити, що Україна залишалася чи не єдиною країною у Європі, де існувала така подвійна реєстрація.

З першого дня 2013 року українців позбавили необхідності спілкування з БТІ. Для оформлення угод купівлі-продажу нерухомості досить звернутися до нотаріуса, який самостійно внесе необхідні дані до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, після чого покупець стане повноправним власником.

За ідеальних умов оформити право власності на нерухомість можна буде протягом однієї години (але лише за умови, що об'єкт уже зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно). Раніше ця процедура займала не менш ніж тиждень.

Також зменшиться вартість оформлення угод із нерухомістю. Адже відповідно до нової процедури нотаріусові для оформлення права власності необхідні виписки із двох держреєстрів, а не трьох, як це відбувалося до 1 січня. Таким чином, розмір витрат на отримання витягів із реєстрів може знизитися відсотків на 30.

Але попри очевидні плюси нового порядку реєстрації прав власності, дехто сприймає його вороже. Більше того, вони впевнені, що тепер оформити право власності на квартиру або дачу буде складніше й дорожче.

Такі припущення громадян виникли не на порожньому місці. Цю інформацію масово поширювали особи, що працюють у сфері нерухомості або причетні до раніше чинної системи реєстрації прав, які хотіли спонукати людей переоформити право власності на нерухомість до нового року. Почасти це пов'язане і з тим, що дотепер не зовсім зрозуміла доля однієї з обов'язкових процедур при продажу нерухомості — технічної інвентаризації. Її скасування багатьох позбавляє можливості заробити.

Грають на руку БТІ й деякі нотаріуси, які заявляють, що в найближчі три-чотири місяці на ринку нерухомості буде колапс. Такі висловлювання навряд чи відповідають дійсності. Багато нотаріусів також хочуть отримати додаткову вигоду із ситуації, що склалася, завищуючи вартість своїх послуг. Також нотаріуси явно не хочуть брати на себе додаткову відповідальність, пов'язану з реєстрацією прав власності на нерухомість за новою процедурою.

Разом із тим, власникам нерухомості варто пам'ятати, що реєстрація прав торік не звільняє їх від необхідності реєстрації прав у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно в майбутньому за потреби здійснення угод із нерухомістю. «Термінова» реєстрація прав до нового року мала сенс лише якщо об'єкт нерухомості не був зареєстрований у діючому на той час Реєстрі прав власності на нерухоме майно.

Спрощена процедура реєстрації права власності має позитивно позначитися на ринку. За даними Міністерства юстиції, за І півріччя 2012 року нотаріуси засвідчили близько 177 тис. договорів купівлі-продажу квартир і житлових будинків, що на 2% більше від кількості угод за аналогічний період 2011 року. При цьому кожну десяту угоду було укладено у столиці України.

Також у першій половині 2012 року було нотаріально засвідчено 579 тис. договорів купівлі-продажу земельних ділянок. Приріст порівняно з аналогічним періодом минулого року становив 8,5%.

Але все ж таки, як і в кожної медалі, є інший бік. З нового року скасування обов'язкової процедури технічної інвентаризації об'єктів нерухомості, а простими словами, відсутність обов'язкової вимоги про проведення поточного огляду нерухомості перед відчуженням для виявлення незаконних перепланувань, може стати причиною зловживань. І, купуючи нові метри за спрощеною процедурою, можна не лише стати власником житла з незаконним переплануванням, а й придбати обов'язок погоджувати проведені попереднім власником поліпшення.