(044) 486–71–56 – Пряма телефонна лінія для допомоги жителям Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської областей та з питань діяльності Міністерства юстиції і підпорядкованих органів.         0–800–213–103 – телефонний номер системи безоплатної правової допомоги для людей, які зазнали кримінального або адміністративного переслідування. Дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні.         «Гаряча» телефонна лінія для працівників органів юстиції АР Крим. Звертатися можна за телефоном: (044) 486-71-56.         До уваги неурядових організацій, вищих навчальних закладів та інших установ! Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини розроблено анкету для осіб, постраждалих внаслідок порушення їх прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Російською Федерацією на окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також у Донецькій та Луганській областях України, та методичні рекомендації для її заповнення.         До уваги осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини! У зв'язку зі змінами, внесеними до Правила 47 Регламенту Європейського суду з прав людини, з 01 січня 2016 року було оновлено формуляр заяви та пояснювальну нотатку для його заповнення. З вказаними документами Ви можете ознайомитись у рубриці «Захист інтересів держави в Європейському суді» на офіційному сайті Міністерства юстиції України
Розпочав роботу новий сайт Міністерства юстиції України >>
Міністр юстиції України Петренко Павло Дмитрович
Петренко Павло Дмитрович
Міністр юстиції України

30.04.2013 Олександр Лавринович відповів на запитання журналістів

29 квітня Міністр юстиції України Олександр Лавринович провів прес-конференцію у Всеукраїнському прес-центрі Українського національного інформаційного агентства УКРІНФОРМ. Під час спілкування з журналістами Міністр прокоментував нововведення і перспективи розвитку системи реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців, зміни виборчого законодавства, законодавства про оціночну діяльність, та відповів на запитання представників засобів масової інформації.

Недоцільно розглядати питання про помилування людини, у справах якої тривають два судові процеси

Остаточне рішення щодо помилування екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко прийматиме Президент України. Про це заявив Міністр юстиції ОлександрЛавринович на прес-конференції в Києві.

"Ця комісія (комісія при Президентові України з питань помилування. - Ред.) створена для того, щоб готувати аргументовані пропозиції для Глави держави. Глава держави приймає свої рішення відповідно до Конституції, спираючись на те, що йому пропонують, але рішення приймає Глава держави", - сказав він.

"У цьому випадку Президент дивиться, прислухатися чи не прислухатися до тих рекомендацій, які йому дають", - додав Міністр.

При цьому, Олександр Лавринович висловив згоду із думкою про те, що недоцільно розглядати питання про помилування людини, стосовно якої тривають ще два судові процеси.

"Коли є ще два судові процеси, які тривають, логічні аргументи, щоб там поставити крапку, щоб не було ніяких проблем, і потім уже приймати рішення", - додав він.

Для відкликання депутатів Верховної Ради виборцями немає юридичних підстав

Міністр юстиції Олександр Лавринович заявляє, що для відкликання депутатів Верховної Ради виборцями немає юридичних підстав. Про це він заявив під час прес-конференції.

"Звичайно, можна було б сказати, що з точки зору права це неможливо, але я скажу простіше: що немає таких країн, де такі речі існують", - підкресливЛавринович.

За його твердженням, відсутність такої можливості природня.

Міністр вважає, що за наявності закону про відкликання депутатів кандидати, які програли, дуже швидко ініціювали б реалізацію цієї можливості.

"Після цього взагалі представників, обраних до парламенту, не залишилося б, які обиралися б подібним способом", - продовжив Лавринович.

Він зазначив, що передбачається можливість дострокового припинення повноважень депутатів.

"Відозва (депутата - ред.) - це антиприродньо для представницької демократії", - заявив Лавринович.

При цьому він нагадав, що дострокове припинення повноважень передбачено не тільки для депутатів, але й для всіх чиновників, які обираються.

Як відомо, депутати Ради Микола Томенко та Юрій Дерев'янко зібралися ініціювати внесення змін до Конституції в частині дострокового припинення повноважень депутатів у разі їх відкликання виборцями.

Мін'юст вважає першочерговим домовитися про правила виборів між партіями всередині країни

Міністр юстиції Олександр Лавринович вважає, що важливіше, ніж врахувати побажання міжнародних експертів щодо виборчого законодавства, це домовитися про правила гри між її учасниками всередині країни. Про це він заявив в ході сьогоднішньої прес-конференції.

"Думаю, що для кожної країни набагато важливіше консенсус в правилах гри між тими, хто в них бере участь, ніж врахувати пропозиції кваліфікованих досвідчених експертів, але які є тільки експертами і спостерігачами. Це зрозуміло", - зазначив міністр.

У той же час він висловив надію, що при доопрацюванні законопроекту, який необхідно прийняти українському парламенту перед підписанням УА з ЄС, "цього разу буде мінімізовано ... відмінність" між побажаннями експертів і прийнятим документом.

"Ті зауваження, які були висловлені спостерігачами, вони в найбільш сконцентрованому (вигляді) - у звіті ОБСЄ. Є необхідність врахування цих підходів у змінах до законодавства, на що Україна, як держава, погодилася ... Це один з пунктів, який ми зобов'язалися виконати до підписання договору про асоціацію з Європейським Союзом. Цей проект розроблений, спрямований в усі парламентські фракції, до Венеціанської комісії, в ОБСЄ. Експерти вже були у нас в Україні від Венеціанської комісії та на зустріч запросили всіх представників парламентських фракцій. Я в цей час був в іншій країні і мене проінформували, що не дуже перспективно пройшла ця зустріч. Тому будемо сподіватися на наступні контакти. Разом будемо проводити ці консультації, або окремо - у кожному разі тут важливо вийти на якийсь консенсусне рішення ", - зазначив міністр.

Він також нагадав, що частина тих пропозицій, які ОБСЄ висловлювали зараз, "вони давали і тоді (перед прийняттям закону про вибори, за яким проводилися вибори 2012 р.), але ми вже на заключній стадії погодилися з пропозиціями, які подавали опозиційні фракції, які були істотно відмінні від того, що радили у Венеціанській комісії".

Лавринович: Для перевиборів у проблемних округах потрібен "одноразовий" закон

Для проведення в Україні перевиборів у п'яти проблемним округах парламенту потрібно прийняти окремий закон "одноразової" дії, який дозволить провести ці вибори. Про це під час прес-конференції заявив міністр юстиції Олександр Лавринович.

"Зрозуміло, що закон не містить сьогодні повноважень ЦВК призначати перевибори. Потрібен окремий закон одноразової дії, який ми підготували, і в разі його прийняття почнеться часовий відлік вже для ЦВК щодо прийняття рішення про проведення цих виборів", - сказав Лавринович.

Він також повідомив, що в цьому законопроекті буде передбачено норму, за якою додатковий зразок протоколів щодо виборів з ідентифікованими підписами членів окружних комісій, з усіма реквізитами та печатками, буде не тільки в учасників виборчої гонки, не тільки у їхніх представників, або довірених їхніх осіб , а також у спостерігачів, включно зі спостерігачами іноземних держав, міжнародних організацій.

Також Лавринович зазначив, що за розробленим Міністерством юстиції законом пропонується, щоб вибори у 5-ти проблемних округах відбулися точно за такими ж правилами, як проходили для тих 445 депутатів, які вже пройшли до парламенту.

"У проекті закону номери округів не встановлюються", - також сказав міністр юстиції і додав, що цим законом не передбачається проведення перевиборів по округах, де раніше до парламенту були обрані Павло Балога та Олександр Домбровський.

"Йдеться про округи, де за рішенням (Центральної виборчої) комісії та суду встановлено неможливість встановлення переможців", - зазначив міністр.

Також Лавринович уточнив, що проектом даного закону передбачається, щоб члени окружних комісій, які обслуговуватимуть дані вибори, обиралися шляхом проведення жеребкування в кожній комісії окремо.

Лавринович також зазначив, що КМ не наполягатиме на невідкладності розгляду даного законопроекту. "Уряду виставляти свої вимоги з моєї точки зору недоречно. Тут треба сприяти тому, щоб об'єднати різні точки зору з різних таборів, щоб вони всі підтримали один принцип", - зазначив міністр.

Він нагадав, що "на жаль, це не перший випадок в державі, коли форс- мажорний закон приймається одноразової дії - у ... 2004 році було прийнято аналогічний закон для прийняття - для проведення 3-го туру президентських виборів, який відповідно до закону не передбачався".

Нотаріуси отримають право реєструвати новий бізнес

Нотаріуси з наступного року отримають право реєструвати нових підприємців.

Про це заявив міністр юстиції України Олександр Лавринович на прес- конференції у понеділок.

"Наступного року ми розширимо коло осіб, які зможуть займатися питаннями реєстрації відкриття та закриття бізнесу. Ми додамо цю функцію до українських нотаріусів", - наголосив він.

Як додав міністр, також буде суттєво скорочено вимоги до відкриття та закриття бізнесу, що дозволить зекономити час підприємців.

Укрінформ

Зміна власника нерухомості за рішенням суду буде здійснюватися на рівні керівництва Держреєстру

Зміна власника об'єкта нерухомості на підставі рішення суду в Державному реєстрі буде здійснюватися виключно на рівні центрального апарату реєстраційної Служби. Про це під час прес-конференції сказав міністр юстиції України Олександр Лавринович.

За словами Лавриновича, з впровадженням нового реєстру стало набагато важче здійснювати будь-які протиправні дії з реєстрацією права власності на нерухомість.

"Якщо раніше це залишалося в межах одного комунального підприємства, то сьогодні є інша технологія. На відміну від попередньої системи, існує контроль за змістом того, що входить до реєстру, особливо - коли це стосується зміни власника на підставі рішення суду", - сказав Лавринович.

За його словами, на даний момент є підписаний наказ з контролю таких змін центральним апаратом Держреєстру.

"Всі реєстраційні дії, які стосуватимуться зміни власника на підставі рішень суду, здійснювалися виключно центральним апаратом реєстраційної служби з метою полегшення контролю", - сказав Лавринович.

Мін'юст не намагається монополізувати ринок оцінки

Про це заявив міністр юстиції Олександр Лавринович.

"Фонд держмайна минулого року пропонував, щоб сфера оціночної діяльності оподаткування була звужена тільки до тих експертів, які займаються цією діяльністю і сертифікуються у ФДМ. Те, що запропонувала робоча група, яку я очолював, - щоб на цьому ринку працювали усі, хто на ньому працює, плюс, ті хто пройде відповідні іспити і покажуть, що мають фаховий рівень, щоб займатися оціночною діяльністю", - сказав він.

За словами Лавриновича, якщо пропозиція ФДМ "звужувала і створювала певну монополізацію на ринку", то пропозиція, групи, очолюваної міністром, "збільшує і розширює ринок, створюючи конкуренцію".

Міністр запевнив, що поняття "ринкова вартість" залишається і буде працювати.

"А водночас працюватиме оцінка для мети оподаткування", - наголосив він.

Як пояснив Лавринович, ця оцінка існуватиме для визначення коректної бази оподаткування, коли ринкова вартість об'єкта є нижчою за його початкову вартість.

Як відомо, у квітні уряд схвалив законопроект, розроблений Міністерством юстиції, який вносить зміни до закону "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Уряд пропонує наділити омбудсмана повноваженнями з контролю за дотриманням законодавства у сфері захисту персональних даних

Про це повідомив міністр юстиції Олександр Лавиринович.

За його словами, відповідний законопроект розроблений згідно з Конвенцією Ради Європи про захист осіб у зв'язку з опрацюванням їхніх персональних даних.

Зокрема, Уповноваженому Верховної Ради з прав людини надається право виконувати планові та позапланові перевірки власників та розпорядників баз персональних даних і надсилати подання щодо усунення виявлених порушень.

Також омбудсман готуватиме та оприлюднюватиме щорічну доповідь про свою діяльність у цій сфері, розповів Олександр Лавринович.

За матеріалами Інтерфакс- Україна, Українські новини, РБК-Україна,
ForUm, УКРІНФОРМ, УНН, Реальна економіка, Українське радіо