(044) 486–71–56 – Пряма телефонна лінія для допомоги жителям Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської областей та з питань діяльності Міністерства юстиції і підпорядкованих органів.         0–800–213–103 – телефонний номер системи безоплатної правової допомоги для людей, які зазнали кримінального або адміністративного переслідування. Дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні.         «Гаряча» телефонна лінія для працівників органів юстиції АР Крим. Звертатися можна за телефоном: (044) 486-71-56.         До уваги неурядових організацій, вищих навчальних закладів та інших установ! Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини розроблено анкету для осіб, постраждалих внаслідок порушення їх прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Російською Федерацією на окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також у Донецькій та Луганській областях України, та методичні рекомендації для її заповнення.         До уваги осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини! У зв'язку зі змінами, внесеними до Правила 47 Регламенту Європейського суду з прав людини, з 01 січня 2016 року було оновлено формуляр заяви та пояснювальну нотатку для його заповнення. З вказаними документами Ви можете ознайомитись у рубриці «Захист інтересів держави в Європейському суді» на офіційному сайті Міністерства юстиції України
Розпочав роботу новий сайт Міністерства юстиції України >>
Міністр юстиції України Петренко Павло Дмитрович
Петренко Павло Дмитрович
Міністр юстиції України

Щодо застосування норм Цивільного кодексу України стосовно обсягу випуску акціонерним товариством привілейованих акцій

Відповідно до частини першої статті 158 Цивільного кодексу України частка привілейованих акцій у загальному обсязі статутного капіталу акціонерного товариства не може перевищувати двадцяти п’яти відсотків, а згідно з частиною восьмою статті 4 Закону України „Про цінні папери і фондову біржу" привілейовані акції не можуть бути випущені на суму, що перевищує 10 процентів статутного фонду акціонерного товариства.

У зв’язку з цим, виникає запитання, норма якого акту має застосовуватись у даному випадку.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Згідно з пунктом 23 частини другої статті 7 цього Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку роз’яснює порядок застосування чинного законодавства про цінні папери.

Щодо порушеного питання Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку надано роз’яснення від 17.11.2004 р. № 6 „Щодо порядку застосування норм чинного законодавства України при визначенні частки привілейованих акцій у загальному обсязі статутного капіталу акціонерних товариств", у якому зазначено наступне.

Частиною першою статті 158 Цивільного кодексу України, який набрав чинності 1 січня 2004 року, встановлено, що частка привілейованих акцій у загальному обсязі статутного капіталу акціонерного товариства не може перевищувати двадцяти п’яти відсотків.

Відповідно до частини восьмої статті 4 Закону України „Про цінні папери і фондову біржу" привілейовані акції не можуть бути випущені на суму, що перевищує 10 процентів статутного фонду акціонерного товариства.

Пунктом четвертим Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України встановлено, що Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього кодексу застосовуються до тих прав і обов’язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

З огляду на те, що відповідно до частини другої статті 4 Цивільного кодексу України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України, при прийнятті рішення про визначення частки привілейованих акцій у загальному обсязі статутного капіталу акціонерного товариства після набрання чинності зазначеним актом необхідно керуватись частиною першою статті 158 Цивільного кодексу України, відповідно до якої частка привілейованих акцій у загальному обсязі статутного капіталу акціонерного товариства не може перевищувати двадцяти п’яти відсотків.

Департамент цивільного законодавства
та правової інформації
тел. (044) 279-27-82