(044) 486–71–56 – Пряма телефонна лінія для допомоги жителям Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської областей та з питань діяльності Міністерства юстиції і підпорядкованих органів.         0–800–213–103 – телефонний номер системи безоплатної правової допомоги для людей, які зазнали кримінального або адміністративного переслідування. Дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні.         «Гаряча» телефонна лінія для працівників органів юстиції АР Крим. Звертатися можна за телефоном: (044) 486-71-56.         До уваги неурядових організацій, вищих навчальних закладів та інших установ! Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини розроблено анкету для осіб, постраждалих внаслідок порушення їх прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Російською Федерацією на окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також у Донецькій та Луганській областях України, та методичні рекомендації для її заповнення.         До уваги осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини! У зв'язку зі змінами, внесеними до Правила 47 Регламенту Європейського суду з прав людини, з 01 січня 2016 року було оновлено формуляр заяви та пояснювальну нотатку для його заповнення. З вказаними документами Ви можете ознайомитись у рубриці «Захист інтересів держави в Європейському суді» на офіційному сайті Міністерства юстиції України
Розпочав роботу новий сайт Міністерства юстиції України >>
Міністр юстиції України Петренко Павло Дмитрович
Петренко Павло Дмитрович
Міністр юстиції України

Відкриті архіви

07.12.2016

Як повідомлялось раніше, Міністерством юстиції проводиться перевірка діяльності Державної архівної служби України за період з 01 січня 2015 року по 28 листопада 2016 року (https://minjust.gov.ua/ua/news/48776). У зв’язку з чим Комісія з перевірки діяльності Укрдержархіву пропонувала усім небайдужим до організації архівної справи, діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації в Україні повідомляти про відомі факти недотримання керівництвом Укрдержархіву вимог архівного законодавства України.

Одними з перших з відповідним повідомленням звернулись члени Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, надавши стенограму круглого столу на тему «Відкриті архіви: законодавче врегулювання доступу до документів з архівів комуністичних спецслужб», який відбувся 18.02.2015 у конференц-залі  (Верховна Рада України) за адресою: Київ, вул. Грушевського, 5, 1 під’їзд.

Зі стенограми вбачається, що в лютому 2015 року учасники відповідного круглого столу порушили ряд надважливих для розвитку архівної справи, діловодства, страхового фонду документації в нашій країні питання, зокрема, здійснення оцифровки архівних матеріалів.

Оцифровка архівних матеріалів дозволяє:

по-перше, забезпечувати збереження державних архівів, первинних архівних матеріалів;

по-друге,  створювати віртуальні експозиції архівних матеріалів на будь-яку тему;

по-третє, надавати широкий доступ через мережу Інтернет до архівних матеріалів усім громадянам;

по-четверте, забезпечити на високому рівні організацію проведення науково-дослідних робіт у сфері архівної справи, документознавства;

по-п’яте, впроваджувати інформаційно-комунікаційні технології в архівну справу шляхом створення електронних версій архівів;

по-шосте, створювати в електронній формі культурні цінності;

по-сьоме, створювати електронні інформаційно-пошукові системи (перевівши в електронну форму документи архівних фондів) з історії, культури;

по-восьме, підвищувати рівень забезпечення цілості документів Національного архівного фонду;

по-дев’яте, здійснювати накопичення національних інформаційних ресурсів в економічній, науково-технічній, соціальній, національно-культурній сферах;

по-десяте, створювати єдину інформаційну систему надбань документальної спадщини тощо.

 Створення електронних версій архівів (оцифровка архівних матеріалів) беззаперечно є ключовою стратегічною метою розвитку інформаційного суспільства в Україні. Саме на цьому наголошували учасники круглого столу «Відкриті архіви: законодавче врегулювання доступу до документів з архівів комуністичних спецслужб», піддаючи нищівній критиці бездіяльність голови Укрдержархіву Баранової Т.І. в цьому напрямі.

Зокрема, учасниками круглого столу в лютому 2015 року публічно в стінах Верховної Ради, в присутності провідних вчених-юристів та народних депутатів України, з фіксацією ЗМІ, неодноразово наголошувалось голові Укрдержархіву Барановій Т.І. на неприпустимості подальшої бездіяльності Укрдержархіву в вирішенні відповідного питання.

Так, учасники круглого столу неодноразово дорікали голові Укрдержархіву Барановій Т.І. в тому, що нею протягом 2014 – 2015 років не подано до Міністерства юстиції (державного органу, через який Кабінетом Міністрів України спрямовується і координується діяльність Укрдержархіву) жодної пропозиції щодо збільшення видатків на утримання Укрдержархіву з метою створення програми оцифровки архівних матеріалів.

Комісія з перевірки діяльності Укрдержархіву вирішила перевірити, чи дійсно протягом 2014 – 2015 років голова Укрдержархіву Баранова Т.І. байдуже ставилась до такого пріоритетного напряму діяльності Укрдержархіву в умовах інтенсифікації роботи після Революції Гідності стосовно розвитку інформаційного суспільства в Україні. У зв’язку з чим 02.12.2016 голова Комісії звернувся з відповідним клопотанням № 3 до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Міністерства юстиції.

У відповідь на запит голови Комісії Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Міністерства юстиції повідомив про відсутність пропозицій та розрахунків щодо збільшення видатків для створення програми оцифровки архівних матеріалів протягом 2014 – 2016 років.

Того ж дня аналогічний запит головою Комісії було передано й голові Укрдержархіву Барановій Т.І., відповідь ще не надходила.

Ураховуючи викладене, попередньо можна зробити висновок про те, що оцифровка архівних матеріалів, нажаль, не стала основним пріоритетом діяльності голови Укрдержархіву Баранової Т.І. навіть після того, як на круглому столі провідні вчені-юристи та народні депутати України наголосили очільнику Укрдержархіву на необхідності запровадження такого ключового напряму діяльності. 

Так, ні в 2014, ні в 2015, ні в 2016 роках голова Укрдержархіву Баранова Т.І. так і не надала до Міністерства юстиції жодної пропозиції стосовно збільшення бюджетного фінансування Укрдержархіву на наступний рік, щодо створення програми оцифровки архівних матеріалів. Не надходило до Міністерства юстиції пропозицій і щодо збільшення видатків на утримання Укрдержархіву на 2017 рік з відповідною метою.

Особливо насторожує той факт, що темою круглого столу, який проводився у Верховній Раді в лютому 2015 року, було відкриття архівів комуністичних спецслужб. У зв’язку з чим постають питання чому, коли:

- в країні відбувається декомунізація,

- Міністерство юстиції подає і виграє позов про заборону Комуністичної партії,

- суспільство вимагає поновлення історичної справедливості перед мільйонами українців, які найбільше постраждали серед країн колишнього СРСР від тортур і переслідувань, тиранії та узурпації влади, які здійснював комуністичний режим,

голова Укрдержархіву Баранова Т.І. замість сприяння максимальному відкриттю доступу усім громадянам до архівних матеріалів через мережу Інтернет (напевно розуміючи, що оцифрування архівних матеріалів, які свідчать і стосуються злодіянь комуністичного режиму, та їх відповідне оприлюднення дасть відповідь родичам тих мільйонів душ, які були безневинно знищені радянською владою, яка прикриваючись комуністичним режимом взяла за мету стерти Україну з мапи, знищити українську свободу і дух, історію та культуру, які були єдиною перепоною для повноцінного формування комуністичної імперії) та допомогти у пошуках істини і відновленні історичної справедливості, навпаки, залишається осторонь проблем сьогодення і  не надає до Міністерства юстиції пропозицій стосовно збільшення бюджетного фінансування Укрдержархіву на наступний рік з метою створення програми оцифровки архівних матеріалів.

 

На душі, на серці, на совісті,
з повагою і любов’ю до Народу України
голова Комісії

Відповідь Департаменту

Клопотання №2

Клопотання № 3

Стенограма круглого столу

ІНШІ НОВИНИ МІНІСТЕРСТВА


07.12.2016

06.12.2016

05.12.2016

02.12.2016

01.12.2016

30.11.2016